Tympanometria

Wygasa

 Tympanometria1Tympanometria jest również znana pod nazwą audiometria impedancyjna. Jest badaniem obiektywnym (wyniki nie zależą od odpowiedzi pacjenta) na podstawie którego Nasz specjalista jest w stanie ocenić funkcjonowanie ucha środkowego oraz trąbki słuchowej.

W tympanometrii sprawdzana jest ruchomość błony bębenkowej dla różnych ciśnień. Audiometrię impedancyjną można przeprowadzać nawet u dzieci, a to właśnie dzieci często chorują na zapalenie ucha środkowego. Gorączka (u dzieci nawet powyżej 40°C), gorszy słuch w chorym uchu, złe samopoczucie, niepokój dziecka, wymioty - objawy nie zawsze wskazują na problemy z uchem, a małe dzieci nie potrafią wskazać miejsca pochodzenia bólu. Badanie tympanometrem jest w takim wypadku doskonałym sposobem na zweryfikowanie podejrzeń/diagnozy lekarza.

Na podstawie wyników nasz specjalista oceni:

  • Stan błony bębenkowej - czy nie jest przerwana, czy jest odpowiednio elastyczna,
  • Sprawność kosteczek słuchowych - czy pracują prawidłowo, czy nie są przerwane,
  • Trąbkę Eustachiusza - czy jest drożna, czy nie jest zasłonięta np. przez migdał, 

Poniżej przedstawione są trzy podstawowe typy wyników tympanometrii:

tympanometria

Próby stroikowe

Wygasa

proby stroikoweBadania z wykorzystaniem stroików (kamertonów) są to tak zwane badania stroikowe.

Badania te są całkowicie bezbolesne i szybkie. Wymieniony już stroik lub kamerton(nazwa wykorzystywana w muzyce), przykłada się w zależności od wykonywanego badania do głowy lub ucha badanego.

Pozwalają ocenić, czy niedosłuch ma charakter przewodzeniowy czy odbiorczy. Oznacza to, że – w największym uproszczeniu – nasz specjalista może ocenić, czy uszkodzone jest samo ucho czy elementy drogi przekazującej informacje do mózgu.

Próba nadprogowa SISI

Wygasa

Jest to grupa badań wykonywanych z wykorzystaniem dźwięków słyszalnych, tzn. znajdujących się nad progiem słyszenia. 

  • Badanie SISI (Short Increment Sensitivity Index) polega na podawaniu do ucha pacjenta pojedynczego tonu o zmieniającej się skokowo głośności - zadanie pacjenta polega na wykryciu momentu, w którym nastąpiła zmiana głośności. To proste badanie pozwala na określenie czy ubytek wynika z uszkodzenia ślimaka.
  • Test Fowlera (zwany także testem ABLB) służy do wykrywania objawu wyrównywania głośności (OWG), którego występowanie wskazuje na uszkodzenie ślimaka. Podczas tego badania do obu uszu jednocześnie podawane są dźwięki o jednakowej częstotliwości, lecz różnych poziomach głośności. Protetyk słuchu zmienia głośność cichszego dźwięku aż do momentu gdy pacjent zasygnalizyje, że dźwięki w prawym i lewym uchu są jednakowo głośne.

Informacja o występowaniu OWG jest szczególnie istotna podczas dopasowywania aparatu słuchowego.

Audiometria mowy

Wygasa

audiometria mowyDzięki temu badaniu nasz specjalista określi poziom zrozumienia mowy, a zatem idealnie dopasuje aparat do Państwa potrzeb.

Badanie to pozwala naszemu protetykowi na ustalenie ilości poprawnie zrozumianych słów podawanych na danym poziomie głośności.

Na podstawie wyników nasz specjalista może doprecyzować diagnozę ubytku słuchu (rozróżnić między niedosłuchem przewodzeniowym a odbiorczym) a także ocenić efektywność ośrodkowych procesów rozumienia mowy.

Istnieją przypadki, gdy audiometria mowy jest jedynym sposobem na zdiagnozowanie niedosłuchu, gdyż audiometria tonalna nie wykazuje żadnych ubytków - ta nietypowa sytuacja występuje w przypdaku niedosłuchów o lokalizacji pozaślimakowej (w obrębie nerwu VIII).

Na podstawie badania określane są następujące wskaźniki:

  • SRT - progowy poziom rozpoznawania mowy,
  • DL - procentowy ubytek rozróżniania mowy,
  • Największe procentowe rozpoznawanie mowy.

Audiometria tonalna

Wygasa

audiometria tonalnaAudiometria tonalna jest kolejnym badaniem jakie wykonujemy w gabinecie AUDIO-MED, które ma na celu wyznaczenie progu słyszenia pacjenta.

Sprzęt na którym przeprowadzamy badania jest najwyższej jakości, daje możliwość precyzyjnego określenia ubytku słuchu. 

Przeprowadzane jest w specjalnej, dźwiękoszczelnej kabinie, a do ucha pacjenta za pomocą słuchawki podawany jest dźwięk. Zadaniem badanego jest wciśnięcie przycisku, gdy dźwięk ten zaczyna słyszeć. Nasz protetyk ocenia wtedy głośność tego dźwięku. Wykres, który powstaje po przeprowadzeniu badania, pozwala na ocenę ubytków słuchu w konkretnych częstotliwościach. Po zebraniu wyników dla jednego ucha powtarza się procedurę dla drugiego ucha.